Pergamano – papírová krajka

Techniku papírové krajky (dříve nesprávně nazývaná pergamano) jsem objevila náhodou při hledání obrázků předmětů dekorovaných látkovou krajkou. Obrázek vyrobený vypichováním a vytlačováním do pergamenu mě natolik zaujal , že jsem  začala hledat víc informací o této technice.  Tehdy jsem zjistila,  že u nás se už o této technice ví a v internetových diskusích se začínají předávat první zkušenosti. Protože ráda všechno nové zkouším,  připravila jsem si podle rad v diskusi měkký flanelový hadřík, vypsanou propisku, velkou jehlu zapíchnutou v korkové zátce a bílou konturu na sklo. Nejtěžší bylo sehnat pergamenový nebo pauzovací papír. Nakonec se mi podařilo kousek pauzáku získat od kamaráda –  projektanta.  A začala jsem „papírovou krajku – pergamano“ zkoušet. Moje první pokusy samozřejmě skončily v koši. Pauzák jsem brzy protrhla   a  taky jsem přišla na to, že pomůcky vyrobené svépomocí nejsou to pravé.  Prohledala jsem internetové obchůdky a nikde jsem žádné pomůcky pro techniku papírové krajky neobjevila. V té době jsem však dávala dohromady svůj internetový obchod s pomůckami pro tvořivé, takže jsem si dala za cíl pomůcky pro tuto techniku  dostat na náš trh. Nebylo to jednoduché a v první fázi i finančně náročné, ale dnes už tyto pomůcky v obchůdku www.tvorilci.cz  běžně  prodáváme. Takže jak noví, tak  i stálí příznivci této techniky,  mohou všechny pomůcky např. dírkovače, vytlačovací embossingové nástroje, mřížky i literaturu s inspirací a předlohami jednoduše v našem obchůdku zakoupit. A protože se zde zmiňuji o technice papírové krajky poprvé,  nabízím ke shlédnutí některá z mých  prvních dílek vyrobených touto technikou.

Kulatý obrázek

Obrázek - papírová krajka

pergamano

Papírová krajka - přání k narozeninám

pergamano

Přáníčko s motýlkama

pergamano

Přání k svatbě

Pergamano

Obrázek šatů, kombinace s drátěným ramínkem

pergamano

Vánoční přáníčko

pergamano

Velikonoční přáníčko

pergamano víla

Jedno z mých prvních papírových krajek

 

 

US

6 komentářů u „Pergamano – papírová krajka

 1. Míla

  Milá Vladěnko, díky Tobě a Tvému předsevzetí, že pomůcky k tvoření perga dostaneš na náš trh a taky jsi toho dosáhla a to v maximálním množství, mohu já a ostatní mít co se nám jen zachce a za to veliký, moc veliký dík!!!:-)))) Je to spousta starostí, shánění, zajišťování, zjišťování, objednávek, ale Tys to zvládla a dostala se až k profi dodavatelům. Jsi úžasná a já jsem moc ráda, že jsme se spolu potkaly i když zatím jen na pc. Zdravím celý pracovní tým Tvořílků. :-))))

  1. admin

   Dobrý den,
   děkujeme za pozitivní ohlas – jen upozorňujeme, že nejde o „techniku pergamano“ – Pergamano je ochranná známka produktu pro tvorbu z pergamenového papíru, tvorbu papírových krajek, nikoliv označení techniky.
   Majitel ochranné známky toto její zaměňování s technikou nerad vidí, jelikož pak dochází k záměně originálních produktů s cizími produkty za jejichž kvalitu Pergamano neodpovídá!

 2. Lenočka

  Dobrý den, včera jsem měla možnost se tuto úžasnou techniku naučit a ráda bych si pořídila výbavu. V tom problém nevidím. Nikde jsem však nenašla možnost sehnat šablony. Třeba tyto, které tu vidím jsou úplně úžasné. Daly by se také zakoupit nebo někde v nějaké z knih je najdu?
  Děkuji za odpověď.
  Lenka Pospíšilová (Lenočka

  1. Vlaďka

   Dobrý den,
   moc mě těší, že se Vám tato technika líbí. Šablony (jestli správně rozumím – předlohy) pro použití na přáníčkách jsou buď z originálních knih a časopisů holandské firmy Pergamano International, nebo jsou to obrázky z předloh pro windowcolor a omalovánek pro děti. Jen chci ještě upzornit, což málokdo řeší, pokud se předlohy používají pro komerční účely tzn. k prodeji takového výrobku, musíte si dát pozor na autorská práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *